Paylaş

25 Ekim 2013 Cuma

Bilgisayar Kasası İçindeki Ana Parçalar


Anakart : Bilgisayarın en önemli ve fiziksel olarak en büyük parçalarından biridir. Anakart  üzerine bilgisayarın diğer parçaları bağlanarak bu parçaların birbirleriyle iletişim halinde olmaları sağlanır.

İşlemci : Bilgisayardaki tüm işlemleri yürüten ve denetleyen parçadır.Aritmetik ve mantıksal işlemler bu parçada çözümlenir.

İşlemci Fanı : İşlemci çalışırken fiziksel olarak oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşır.Bu sıcaklığı azaltmak ve işlemciyi korumak için fan çalışarak altındaki demirimsi kalın levhayı soğutur böylece bu demire temas eden işlemci soğutulmuş olur.

Hafıza-Ram Bellek :   Bilgisayarda o anda çalışmakta olan programların ihtiyaç duyulan bilgileri RAM bellekte tutulur. İstenilen bölgesine bilgi depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Yalniz elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda tüm bilgiler silinirram bellek
Bellek bilgisayarın direk olarak performansını etkileyen bir birimdir. Bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa olsun belleği düşükse çok yavaş çalışır.

Güç Kaynağı : Bilgisayar güç kaynağı , bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde ayarlama yapan parçadır. Farklı bir ifadeyle şehir şebekesinden aldığı yüksek gerilimi bilgisayardaki elektronik devrelerin çalışabileceği daha küçük gerilime çevirir.

Sabit (Hard)  Disk : Bilgisayarlarda bilgi depolamamıza yarayan, Ram'den farklı olarak elektrik kesilse bile bilgilerin halen saklandığı, farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerinizin saklanabilmesini sağlayan, bilgisayarların hafıza türlerinden birisidir.

Ekran Kartı :  Ekran kartı görüntünün çözümlenmesi ve ekrana iletilmesini sağlayan donanımdır.
( Günümüzdeki bir çok bilgisayarda Anakartın üzerinde yerleşik durumdadır. )

Ses Kartı : Ses Kartı Sesin çözümlenerek hoparlör birimine iletilmesini sağlayan parçadır.
( Günümüzdeki bir çok bilgisayarda Anakartın üzerinde yerleşik durumdadır. )

Ethernet Kartı : Bilgisayarın bir ağ üzerinden internete bağlanmasını sağlayan donanımdır.
( Günümüzdeki bir çok bilgisayarda Anakartın üzerinde yerleşik durumdadır. )
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder